Rośliny
Drzewo oliwne bonsai - Olea Europea Bonsai
Drzewo Oliwne - Oliwka Europejska - Olea Europea
Dzięki naszym wieloletnim doświadczeniom z zimowaniem, jak również niezliczonym konsultacjom z hodowcami drzew oliwnych z przyjemnością chcielibyśmy zaoferować Państwu przepiękne drzewa oliwne ze specjalnie wyselekcjonowanych plantacji.
Pochodzenie Oliwka Europejska
Drzewo oliwne z łaciny olea europaea to roślina pochodząca z krajów śródziemnomorskich, czyli obszaru południowej Europy, ale również północnej Afryki i części krajów zachodniej Azji. Oliwka europejska to dobrze nam znana, długowieczna roślina, którą możemy zaliczyć do jednej z najstarszych roślin uprawianych. Jak można wyczytać w wielu źródłach drzewo oliwne ma historię sięgającą aż ponad 5000 lat.
Wygląd Oliwka Europejska
Oliwka europejska posiada wąskie, podłużne liście, o długości 4-10 cm i szerokości 1-2 cm, o ciemnozielonej górnej stronie i srebrzysto-szarym spodzie. Drzewo oliwne, które owocuje wypuszcza początkowo drobne kuleczki w kolorze kremowym, następnie dojrzewając oliwki przybierają na wielkości, w zależności od dojrzałości kolor może zmienić kolor od jasnozielonego, po ciemno-fioletowy, a nawet czarny.
Oliwki europejskie jakie posiadamy w naszej ofercie to zarówno młode egzemplarze jak i kilkusetletnie drzewa oliwne. Młoda oliwka europejska ma dosyć gładką teksturę pnia, który z wiekiem przybiera na objętości. Drzewo oliwne kilkudziesięcioletnie posiada już gruby, wysoki naturalnie formowany pień z licznymi zagłębieniami, “wżerami” i naroślami. Kora jaką posiada drzewo oliwne jest popękana, w kolorze jasnoszarym lub beżowym, a nawet szarobrązowym. Każde drzewo oliwne charakteryzuje się odmiennym pięknie uformowanym pniem o nieregularnym kształcie.
Przyrost i Wzrost Oliwka Europejska
Oferowane przez nas drzewa oliwne to młode, wieloletnie, a nawet kilkusetletnie egzemplarze, które z ogromną frajdą mogą Państwo hodować u siebie, obserwując powolny przyrost rośliny. Drzewo oliwne oczywiście można formować według własnych upodobań, odpowiednio przycinając koronę. Drzewo oliwne jest drzewem długowiecznym, niezwykle wytrzymałym. Oliwka europejska charakteryzuje się powolnym przyrostem pnia, natomiast korona przyrasta bardzo szybko. Regularne przycinanie i formowanie korony pozwala aby oliwka europejska utrzymała gęstość liści wewnątrz korony. Jeśli chcemy natomiast pozostawić oliwkę europejską w rękach natury - gałęzie drzewka oliwnego będą wyrastać coraz wyżej oraz piąć się na boki. Według zebranych źródeł, w naturze można spotkać okazy, gdzie drzewo oliwne sięga nawet do parunastu metrów.
Pielęgnacja Oliwka Europejska
Drzewo oliwne, oliwka europejska jest drzewem niezwykle wytrzymałym i długowiecznym. Również w naszych warunkach klimatycznych drzewo oliwne ma szansę na długi żywot - musimy jednakże zapewnić mu odpowiednie warunki.
Jak być może mieli Państwo okazję zauważyć w krajach śródziemnomorskich, drzewa oliwne - oliwki europejskie są roślinami uprawianymi lub rosnącymi dziko w pełnym słońcu. Nie inaczej jest u nas - drzewo oliwne powinniśmy ustawić w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Nierzadko uważa się, że drzewa oliwne rosną zazwyczaj w jałowych, suchych glebach więc pewnie nie potrzebują dużo wody. Jest to mylne stwierdzenie - drzewo oliwne potrzebuje gleby przepuszczalnej, ale potrzebują systematycznego, nieraz obfitego podlewania, szczególnie jeśli mamy je na zewnątrz w donicy. Podlewanie rośliny oliwka europejska powinno być umiarkowane, lecz regularne zwłaszcza w okresach suchych, oczywiście w zależności od stanowiska oraz wielkości drzewka. Jak każda roślina, oliwka europejska dobrze znosi nawożenie, które skutkuje w wzroście korony, a nawet owocowaniu.
Zimowanie Oliwka Europejska
Młode egzemplarze gatunku oliwka europejska od wczesnej wiosny do późnej jesieni możemy trzymać z powodzeniem bez żadnych zabezpieczeń w donicy na zewnątrz. Na okres zimowy należy schować drzewko oliwne do wewnątrz, bądź pomieszczenia gospodarczego/garażu (najlepiej od 4 do 15 stopni C), pamiętając o nasłonecznionym stanowisku i odpowiednio regulując częstotliwość podlewania. Zdarza się, że oliwka europejska przy zmianie stanowiska może posypać liście, z czasem wyjdą nowe, więc nie jest to powód do obaw. Starsze, a nawet kilkusetletnie drzewa oliwne możemy posadzić do gruntu, a w okresie zimy (poniżej - 2 stopnie C) roślina posadzona do gruntu będzie musiała być zabezpieczona.
Oczywiście tak majestatyczne drzewa oliwne mogą być nabywane również z myślą o uprawie wyłącznie wewnętrznej, gdzie należy zapewnić jej maksimum światła, uchronić przed wylotami strumieni powietrza, bądź grzejnikami. Szczegółowych wskazówek i informacji udzielamy naszym klientom. Drzewo oliwne - oliwka europejska doda śródziemnomorskiego uroku każdemu wnętrzu, na tarasie, balkonie, czy w ogrodzie. Estetycznie i majestatycznie udekoruje nasze otoczenie.