+48 884 262 002 biuro@tropiart.pl

Wybierz interesujący Cię gatunek

Oferujemy Państwu szeroki wybór różnych gatunków Formowanych Drzew Bonsai - Niwaki. Ze względu na zebrane doświadczenia i wymagania klientów oferujemy Państwu tylko takie Bonsaie, które nie będą wymagały okrywania. W praktyce oznacza to, że wszystkie oferowane przez nas Formowane Ogrodowe Drzewa Bonsai są odporne na mrozy pojawiające się we wszystkich strefach klimatycznych w Polsce. Formowane Drzewa Bonsai - Niwaki, które mamy w sprzedaży to ekskluzywne, formowane przez lata, stare drzewa posiadające unikatowe, niepowtarzalne formy Bonsai. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Bonsai Ogrodowych:

Chcielibyśmy również wyjaśnić Państwu nazewnictwo oferowanych formowanych drzew iglastych Bonsai - Niwaki. Dlaczego tyle nazw? W Polsce klienci szukający dla siebie do ogrodu formowanych drzew iglastych najczęściej określają je jako Bonsai i/lub właśnie Niwaki. Należy jednak pamiętać, że znaczenie słowa Bonsai to nie dokładnie to samo co określenie Niwaki. Bonsai pochodzi z języka japońskiego i jest połączeniem słowa bon - oznaczającego w przypadku roślin płaską donicę i słowa sai - oznaczającego roślinę. Tak więc Bonsai oznacza sztukę miniaturyzowania roślin uprawianych w odpowiednio dopasowanych donicach, poprzez odpowiednie ich podcinanie i formowanie. Bonsai jest sztuką wywodzącą się z Chin, skąd wyemigrowała do Japonii, gdzie została doprowadzona do perfekcji. Tak więc Bonsai nie dokońca oznacza to samo co słowo Niwaki. Niwaki to słowo również pochodzące z języka japońskiego oznaczające drzewo ogrodowe. Najłatwiej odróżnić Niwaki od Bonsai to tym, że są to drzewa rosnące w gruncie, a Bonsai w donicy. Niwaki podobnie do Bonsai są formowane, jedank w trochę inny sposób. Zarówno w sztuce Bonsai jak i Niwaki wyodrębia się style formowania roślin. Same techniki formowania są w znacznym stopniu podobne, dostosowane jednak do większych rozmiarów roślin jakimi są Niwaki. Podsumowując zarówno określenie Bonsai jak i Niwaki są tutaj na miejscu, aczkolwiek odrobinę trafniejsze jest w tym przypadku określenie Niwaki.

Tak więc jaka jest różnicą pomiędzy Bonsai a Niwakami?

Pierwotna symbolika i znaczenie Bonsai to oparte na pradawnej tradycji miniaturyzowanie drzew oraz technika hodowli roślin w wyjątkowy sposób. Słowo Bonsai w dosłownym znaczeniu oznacza "bon" - płaskie naczynie, pojemnik oraz "sai" - roślina, drzewo. Jest to sztuka miniaturyzowania drzew/krzewów w charakterystycznych płaskich donicach dedykowanych głównie do wnętrz. Sztuka Bonsai pochodzi z Chin. Chiny ze względu na swoje ogromne terytorium spowodowały, że ich Cesarz nie mógł ich całych zwiedzić. W związku z tym lokalni artyści tworzyli dla niego miniatury krajobrazu, w których dużą rolę odgrywała właśnie roślinność.  Im kompozycja była mniejsza tym większe właściwości im przypisywano. Bardzo szybko ta artystyczna tradycja przewędrowała do Japoni, gdzie osiągnęła doskonałość. Od tego czasu Japończycy zaczęli tworzyć nie całe krajobrazy a jedynie pojedyncze drzewa. Tak właśnie pod nazwą Bonsai tradycję tę poznali ludzię na całym świecie. W 1908 roku w Londynie została zorganizowana  pierwsza wystawa drzewek Bonsai i od tej pory ta szuka dynamicznie się rozwinęła w Europie.  W Polsce natomiast o Bonsai głośno zaczęto mówić dopiero kilkanaście lat temu.  Uzyskanie idealnej formy Bonsai  wymaga wiele lat starannej pracy ogrodników. Jedne z najbardziej cenionych Bonsai są te z drzew długowiecznych taki jak np. cis, sosna, jałowiec, świerk.  Bonsai nidy nie jest skończone, jest to żywa roślina, która wymaga nieustannej pielęgnacji aby utrzymała swoją formę.
Czym natomiast są Niwaki? Słowo Niwaki oznacza z japońskiego "niwa" - ogród, "ki" drzewo czyli drzewa ogrodowe. Większość odmian, które znajdują się w japońskim ogrodzie określane są właśnie jako Niwaki. Niwaki to rośliny posadzone w gruncie i formowane w troche inny sposób niż Bonsai. Bonsai dedykowane są głównie do wnętrz, natomiast Niwaki to rośliny przeznaczone do posadzenia w gruncie. Na całym świecie coraz większe zainteresowanie mają ogrody inspirowane właśnie stylem japońskim. Nie ma się co dziwić, posadzenie takiego drzewa w naszym ogrodzie sprawi, że nadamy mu niepowtażalnego stylu oraz wyjątkowy charakter.
Zapraszamy do zakupu oferowanych przez nas Bonsai iglastych - Niwaków a zapewniamy, że nikt obok Państwa ogrodu nie przejdzie obojętnie. Posadzenie takich drzew w swoich ogrodach sprawi, że będą one zachwycały wyjątkowymi kształtami oraz nadadzą ciekawy efekt wizualny. 

Co więc czeka Państwa po zakupie Bonsaia/Niwaka?

Nic skomplikowanego. Roślinę sadzimy do gruntu i nie przejmujemy się mrozami gdyż oferowane przez nas odmiany są całkowicie odporne na mróz. Bonsaie w początkowym okresie podlewamy, zanim na dobre zadomowią się w Państwa ogrodzie. W momencie, gdy wypuszczą nowe pędy - podcinamy. Tak więc zakup Bonsai/Niwaka nie wiąże się z żadnymi skomplikowanymi czynnościami, które utrudniają życie i pochłaniają duże ilości czasu.