+48 884 262 002 biuro@tropiart.pl

Wybierz interesujący Cię gatunek

 

Drzewka cytrusowe – pochodzą z Azji, to rodzaj roślin należący do rodziny rutowatych. Cytrusy to zwyczajowa nazwa  roślin należących do rodzaju Citrus. Rosną w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. W ich skład wchodzi min. drzewko Pomarańczy, Limonki,  Cytryny, Mandarynki, Grejpfruty, Kumkwaty.

Według naukowców pierwsze uprawy drzewek cytrusowych można było obserwować już 2000 tys. lat p.n.e. w Indiach. W Chinach pojawiły się już w 200 r p.n.e. Na początku drzewka cytrusowe traktowane były jako bardzo dostojne rośliny przeznaczone dla wysokich urzędników państwowych.  Do Polski przybyły w XV wieku i również były przeznaczone wyłącznie dla najważniejszych osób w Państwie. Pojawienie się oranżerii rozwiązało początkowe problemy związane z temperaturą w uprawie drzewek cytrusowych głównie cytryny i pomarańczy.

Na początku XX wieku Amerykanie uważali, że cytrusy to najzdrowsze owoce na świecie i to oni przyczynili się do ich rozpowszechnienia. To Amerykanie zalecili włączenie cytrusów do swojego dziennego jadłospisu.

Cytrusy w Polsce uprawiane są jako rośliny doniczkowe. Mogą przybrać formę drzewa lub krzewu. Nie są odporne na niskie temperatury. Nie ma się co dziwić, że drzewka cytrusowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Cytrusy to wiecznie zielone drzewa, ozdobią każde wnętrze nadając mu niepowtarzalnego tropikalnego klimatu. Drzewka cytrusowe mają lśniące, ciemnozielone liście, są zimozielone. Jeżeli spełnimy niewielkie wymagania tych roślin obdarują nas one owocującymi drzewkami co sprawi, ze poza walorami smakowymi mamy również piękny efekt wizualny.

W uprawie drzew cytrusowych najważniejsze jest zapewnić im dużą ilość światła. Najlepiej ustawić, je blisko okna. W przypadku małych cytrusów odpowiedni będzie parapet od strony południowej lub zachodniej. Drzewka cytrusowe lubią stać w cieple. W okresie zimowym temperatura ta nie powinna być niższa niż 10 – 15 stopni C wtedy cytrusy wchodzą w stan spoczynku. Wówczas nie potrzebują tyle ciepła.  W okresie letnim najlepiej cytrusy wystawić na zewnątrz. Przy nagłych zmianach temperatury bądź oświetlenia liście cytrusów mogą opadać lub robić się żółte. Drzewka cytrusowe powinno podlewać się umiarkowanie. Ziemia w doniczce ma być lekko wilgotna.