Rośliny
Phoenix Canariensis
Phoenix Canariensis - Palma królewska - Daktylowiec Kanaryjski - jedna z najbardziej okazałych palm na świecie !
Dzięki naszym wieloletnim doświadczeniom z palmami i roślinami egzotycznymi, jak również niezliczonym konsultacjom z hodowcami z przyjemnością chcielibyśmy zaoferować Państwu przepiękne okazy gatunku palma kanaryjska, zwanej również palma królewska, z łaciny phoenix canariensis ze specjalnie wyselekcjonowanych plantacji.
Pochodzenie Palma Kanaryjska
Palma kanaryjska, zwana również palmą królewską, bądź phoenix canariensis występuje na Wyspach kanaryjskich jak sama nazwa wskazuje. Jest to palma jedna z najpopularniejszych jakie mamy okazję zaobserwować na świecie, zaraz po palma daktylowa.
Wygląd Palma Kanaryjska
Phoenix Canariensis dzięki swojej majestatycznej urodzie to palma często nasadzana jest w parkach, wzdłuż alei, bądź innych miejscach publicznych wymagających szczególnej ekspozycji w krajach śródziemnomorskich. Palma kanaryjska jeśli jest młodym egzemplarzem pień przypomina szyszkę, składająca się z nachodzących na siebie łusek. Starsze, wieloletnie egzemplarze phoenix canariensis mają wysoki pień, który często spotkać można w formie oczyszczonej tzn. łuski są wyczyszczone tym samym pień jest bardziej smukły. Z pnia palmy kanaryjskiej wyrasta gęsty pióropusz, który przy starszych egzemplarzach tworzy niezwykle majestatyczną koronę. Palma kanaryjska królewska mz liście w kolorze soczysto-zielonym, z bliska możemy dojrzeć, że pojedynczy liść tworzą gęsto wyrastające listki o ostrym zakończeniu. Korona u daktylowiec kanaryjski składa się z wielu takich liści, które przy większych egzemplarzach sięgają nawet do 6 metrów długości.
Przyrost i Wzrost Palma Kanaryjska
Daktylowiec kanaryjski, palma królewska na pniu przyrasta stosunkowo powoli, jednak liście palmy wychodzą dosyć często od paru do kilkunastu sztuk rocznie. W naturalnych warunkach palmy kanaryjskie te sięgają nawet 20 metrów.
Pielęgnacja Palma Kanaryjska
Palma kanaryjska - palma królewska wymaga stanowiska nasłonecznionego, jako, że palma ta w krajach śródziemnomorskich również wyeksponowana jest na pełne słońce. Phoenix canariensis to palma dosyć odporna na wysokie temperatury, jednakże wymaga regularnego podlewania o umiarkowanej ilości wody jeśli uprawiana jest w doniczce. Palma kanaryjska źle znosi nadmiar wody.
W naszych warunkach klimatycznych może być uprawiana jako palma doniczkowa wewnętrzna. Pięknie zdobi oranżerie, a w okresie letnim balkony, tarasy i ogrody. Palma kanaryjska ma rozłożystą koronę, co sprawia, że potrzebuje więcej przestrzeni do swobodnego wzrostu i pełnego wyeksponowania swojego majestatycznego wyglądu.
Zimowanie Palma Kanaryjska
Palma kanaryjska, phoenix canariensis zaliczana jest do grona palmy mrozoodporne, choć odporność tej palmy na mróz jest dosyć ograniczona. Palma królewska wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatur do około - 3 stopni. Większe egzemplarze palmy phoenix canariensis możemy w naszym klimacie sadzić do gruntu,w przypadku tej palmy zalecamy jednakże zabezpieczenie zimowe.
Palma królewska uprawiana w donicy na zewnątrz nie powinna być narażona na mrozy większe niż -2 stopnie C, a na okres zimy powinna być schowana do pomieszczenia o możliwie największym nasłonecznieniu.
Palma królewska tak jak sama nazwa wskazuje nada naszemu wnętrzu królewskiego majestatycznego charakteru, szczególnie gdy wyeksponuje palmę w szczególnym miejscu. Wsadzając większy egzemplarz palmy do gruntu w ogrodzie, osiągniemy krajobraz równy śródziemnomorskim willom.